בעיות פוריות

האם רפלקסולוגיה יכולה לשפר את הפוריות ?

רפלקסולוגיה של כף הרגל הינו טיפול שאינו פולשני. מצד שני הוא טיפול שמאזן את מערכות הגוף. כשיש חוסר איזון במערכת למעשה הכול אפשרי.

אי יכולת להרות היא בעיה מורכבת של חוסר איזון או של מערכות שאינן נותנות את התפוקה הנכונה של חומרים שהגוף צריך. המערכת ההורמונאלית בגוף בנויה משרשרת של בלוטות שכל אחת מייצרת באופן עצמאי את ההורמון שלה. זרימת הדם היא זו שמעבירה את אותם ההורמונים מאתר לאתר כדי לתזמן את הייצור של החומר הבא. מספיק שאחת הבלוטות אינה מתפקדת ברמה מתאימה כדי שכל השרשרת תהיה בכשל תוצאה. כמו במרוץ שליחים: אם אחד השליחים אינו מגיע או מגיע באיחור התוצאות הסופיות משתנות.

אחת היכולות של רפלקסולוגיה בכף הרגל היא להפעיל ולתזמן את הבלוטות. פעולה זו מתקבלת מהגברת זרימת הדם בבלוטות או משיפור תהליכי הניקוי בגוף, שאגב, הם מכשול להרבה פעילויות.

הרפלקסולוג מאבחן את הליקוי ועל ידי טיפול מתאים מאיץ או מאט את המערכת שמצא לוקה בחסר.

רפלקסולוגיה בכף הרגל מותאמת לדרך שבה הגוף מגיב, כלומר המערכות בגוף משנות את פעילותן במעגלים באופן סדרתי, במיוחד כשיש "תפקוד לקוי" ולא דווקא "מחלה".

ההבדל בין השנים הוא בכך שמחלה הינו מצב שבו גורם חיצוני המפריע - נגיף, חיידק, פטרייה, או זיהום מכל סוג שהו. לאומת זאת תפקוד לקוי הוא מצב שנוצר עקב גורם פנימי או חיצוני שגרום ל מחסור בחומרים כאלה או אחרים, עודף של חומר זה או אחר, או בגלל מצבי סטרס של דרישה מוגברת לפעילות, או פעילות לא מתאימה שנדרשת.

לכן, להבדיל בין הגישה של הטיפול הרפואי, הרפלקסולוגיה של כף הרגל פועלת לטובת איזון פנימי, סוג של הרמוניה פנימית, שכשהיא מתרחשת הגוף מגיע בעצמו לתוצאה הסופית המושלמת. למעשה אין צורך ללמד את הריאות להיות איבר נושם או את הכליות להיות איבר להפרשת נוזלים. כל איבר יודע היטב לבצע את העבודה שנועדה לו. הרפלקסולוגיה פועלת להגברת פעילות איבר או לניקוז הרעלים שנצברו סביבו או בתוכו. כתוצאה מכך הוא יחזור לפעול תקין ככל שיוכל.

לספר כמה מקרים יותר נדירים בהם נתקלתי

פנה אלי זוג שכבר נשוי שנתיים ועדיין ללא ילדים. האישה נבדקה והכל נמצא תקין מכל הבחינות. הבעל נבדק ונמצא כי ספירת הזרע שלו אפס. לא נמצאו כל חריגות אחרות בבדיקות שעבר. בדקתי את האיש ומצאתי כי יש רגישות רבה באזור עצם הזנב. כדי להפוך את האבחון לודאי שאלתי אותו אם הייתה שם איזו שהיא חבלה או מכה. כשענה בשלילה הוחלט שנעשה צילום. בצילום נראה כי עצם הזנב נחבלה - כנראה סוג של שבר או תקלה שודאי לא מלידה. בתשאול האיש הודה שבזמן החתונה נישא על כתף אחד האורחים וזה פגע העצם הזנב. הוא לא יכול היה לשבת או לעמוד בנוח כשלושה שבועות אחרי האירוע אבל עם הזמן הכאב נרגע והוא שכח מכל העניין. מתברר שאותה פגיעה גרמה למערכת העצבים הנמצאת שם בין חוליות הזנב להפסיק את תפקודה. במצב של לחץ בין חוליות העצבים נמחצים וזה גורם לשיתוקם באופן זמני או ממושך, תלוי בעוצמת הלחץ. האיש עבר טיפול במשך כמה שבועות והלחץ ירד. ספירת הזרע עלתה בעקבות כך ונולדו להם כמה ילדים.

אישה בת 56, דבורה, פנתה אלי לעזור לה להרות למרות גילה המבוגר. היא נישאה בגיל 40 ובמשך 16 שנה ניסתה המון דברים. בין הטיפולים שקבלה הו גם הפריות חוץ גופיות וכמובן הרבה תרופות להגברת הפרשת החומרים שהבלוטות זקוקות להם כדי ליצור הריון. היא טופלה ברפלקסולוגיה של כף הרגל במשך כ-18 חודשים. ובסוף הרתה וילדה תאומים בריאים ושלמים. (כשהגיעה לחודש השביעי סבלה מנפיחות הרגליים ובצקות נרחבות וסבלה בקושי את חום הקיץ אבל ד' לא ויתרה. בתלונותיה על הקושי אפילו אמרה שלו ידעה כמה קשה יהיה הייתה מותרת, אבל התוצאה השתלמה לבסוף).

הרפלקסולוגיה יכולה להועיל בכל השלבים:

 • לכוון את הוסת שתסתיים כעבור 2-3 ימים
 • לשפר את עובי הרירית בתוך הרחם
 • להגביר את הביוץ, לעזור לצמיחת הביצית לגודל מקסימאלי, לעודד התפתחות הזקיקים
 • לשמור על זרימת דם תקינה ויעילה באגן ובאגן הקטן במיוחד
 • לשפר יציבה ולהוריד לחץ בעמוד שדרה תחתון בו נמצאים העצבים שמנהלים את ההריון
 • לשמור על זרימה טובה ברחם בתחילת הריון
 • למנוע כיווצי רחם מוקדמים
 • למנוע בחילה בתחילת הריון
 • לטפל בבעיות של דלקות בשתן או בדרכי הנשימה בזמן הריון
 • ניתן לווסת רמות סוכר ולמנוע סכרת הריונית
 • להסדיר את המערכת ההורמונאלית כדי שהעובר יתהפך ברחם ויעבור למצג ראש
 • במועד שכבר הגיע זמן ללדת, ויש צירים ואין פתיחה או יש פתיחה ואין צירים, או אין לא זה ולא זה, טיפול ברפלקסולוגיה בכף הרגל יכול להתחיל את תהליך הלידה בתוך כמה דקות עד שעתיים, כמובן ללא זירוז.
 • בזמן הלידה אפשר להפחית את עוצמת כאבי הצירים עד לסבילים או פחות.
 • לאחר הלידה הטיפול יכול לזרז כיווץ הרחם למימדיו הנכונים במהירות וללא תרופות.
 • אפשר להגביר את כמות חלב באם המניקה, או לטפל במסטיטיס (דלקת השד או פטמות כשיש עודף חלב) או שאר דלקות בזמן הנקה.
 • אפשר לשפר את העיכול ואת היציאות של הרך הנולד ושל היולדת (שלעיתים קרובות סובלים מעצירות).

אין ספק שעדיף להשתמש ברפלקסולוגיה של כף הרגל, כמובן כשניתן, במקום להשתמש בתרופות או כימיקלים שיחד עם העזרה בהם יש גם סיכון

אזהרה: בכל מקרה של מחלה יש להיוועץ ברופא המטפל. ההמלצות והחומרים המוצגים כאן הינם לצורן מידע בלבד ואינם מהווים כל המלצה לטיפול.