איך רפלקסולוגיה יכולה להועיל לחולה סרטן

 • ליעל את הטיפול שחולה מקבל מבית חולים/קופת חולים
 • לתקן נזקים קטנים - גדולים שנגרמו מטיפול תרופתי או הקרנתי
 • לשפר את איכות החיים, הן מבחינה של הרגשה והן לשפר תפקודים שנפגעו /נחלשו ע"י טיפול.

טיפול רפלקסולוגיה אינו פולשני אבל יש ביכולתו לשמש כלי לשיפור יעילותם של טיפולים הניתים לחולי סרטן.

חלק מהטיפול התרופתי שחולה מקבל גורם לבחילות והקאות, תופעה שפעם הייתה נפוצה מאוד בין אלה שקבלו כימותרפיה מכל סוג. היום התופעה הצטמצמה עם שינוי התרופות .

הסיבה להקאות ובחילות תמיד הייתה עודף חומרים רעילים שנצברו בדרכי העיכול או המרה, ובמיוחד בכבד. עומס זה גרם לבחילה אול הקאות.

רפלקסולוגיה בכף הרגל יכולה לשפר וליעיל את פינוי הרעלים האלה ובכך לצמצם את הסבל שנוצר עקב הטיפול הכימי. רפלקסולוגיה בכף הרגל באותו היום בו ניתן הטיפול הכימי ממעת את תופעות הלוואי עד העלמות. שיפור זרימת הדם בכבד ובמעיים על ידי רפלקסולוגיה מקטין את העומס במעברים וכך מונע בחילה או הקאה.

לחלקם מהחולים יש כשל כיליתי ובכך או שהם מנועים מלקבל טיפול או אם הטיפול ניתן הם אינם מוציאים את החומר הרעיל החוצה ואז מסכנים שאר הגוף. גם במקרים אלה רפלקסולוגיה מסוגלת לעלות את תפוקת פינוי השתן ובכך לאפשר לרעלים לצאת. באותה מידה שיפור ניקוז הכליות מאפשר לקבל טיפול לאלה שלא יכלו עקב כשל.

סיפור אישי: אמא שלי הייתה חולת סרטן השחלות. באחת הפעמים שהמחלה עלתה על גדותיה, ביקשו בבית חולים לתת לה טיפול כימי נוסף בעירוי. לצערה ולצערם לא ניתן היה לתת לה את הטיפול מהסיבה שלאחר עירוי של 5 ליטר נוזלים היא לא הצליחה להוכיח פינוי תקין של שתן, ולכן הטיפול נמנע ממנה.

באתי לבקרה בשעות הערב, ואמרתי לה שאני רוצה לעשות לה רפלקסולוגיה של כף הרגל, למרות שהיא לא כל כך האמינה בה. היא הסכימה ובמשך שעה עיסיתי את כפות רגליה. כשהלכתי הביתה היא הייתה נינוחה ורגועה.

במהלך הלילה אמא שלי ביקרה ללא הפסקה בשירותים, ולפי בקשת הרופאה מדדה את הכמויות באדיקות. למחרת בבוקר כשהרופאה הגיעה בבוקר אמא דווחה על יציאת יותר מ-5 ליטר שתן (!). הרופאה בדקה אם נבדקה הכמות באופן תקין ואז שאלה: "מה עשית גב' סלומון ? מה קרה כאן כי לא יכול להיות שכזו כמות גדולה יצאה כשאמש לא יכולת להוציא כלל....?"! אימי אמרה לה בסוד כי בנה היה בערב ועשה לה טיפול רפלקסולוגיה בכף הרגל ולא שום דבר אחר. הרופאה סיכמה כך: "לא יודעת מה זה היה אבל זה עזר מאוד. תגידי לו להמשיך כי זה עושה ניסים."

לתקן נזקים שהטיפולים הרגילים עושים זו לא מלאכה קלה. הנזק יכול להיות קל או כבד תלוי ביכולתו של החולה להתמודד. רשימת הנזקים היא לא קצרה: בצקת ברגליים, הצטברות ליפה ביד ימין או שמאל והתנפחות מאסיבית, צבירת נוזלים בבטן (מיימת), קרישים של דם באזורים שונים של הגוף, במקום ניתוח או במקומות בהם הקרנה גרמה להרס רקמה, דלקות בדרכי הנשימה ,גרון, לוע, סימפונות, ריאות, פגיעה בתפקוד שרירים עקב ניתוח או נזק פנימי. בעיות עיכול, חוסר תיאבון, בחילות, הקאות, טעם רע או שונה פה, חוסר רוק ויובש בריריות הפה, אי יכולת ללעוס, אי יכולת לבלוע, חוסר יכולת להזיז תכולת מעי-עצירות או יציאות קשות, שלשולים, ירידה במשקל, חולשה, חוסר שיווי משקל, דלקת בשתן, דלקות עור, דלקות עיניים, אי יכולת ללכת ועוד הרבה אחרות. הרשימה הזו היא חלק מתפקוד לקוי שכל אחד מסעיפיה יכול לשנות את איכות החיים.

 • יש ברפלקסולוגיה בכף הרגל יכולת לשנות ולעזור באותם מצבים קטנים וגדולים כדי להחזיר לחולה יכולת תפקוד תקינה או להשיג את הטוב ביותר שאפשר במצב הזה.

 • רפלקסולוגיה בכף הרגל אינה יכולה להיות הגורם המרפא במחלה קשה כל כך אבל הגורם התומך ועוזר לשפר אכן יכולה כן.

 • שילובה של רפלקסולוגיה בכף הרגל עם טיפולים אחרים היא בהחלט אפשרית ואף מומלצת.

לרפא את הגוף בעזרת תרפיית "גרסון"

תרפיה על שם "גרסון" הטיפול במחלות "חשוכות מרפא"

אחת השיטות היותר מוצלחות לטיפול בסרטן, שאינה גורמת לנזק בנוסף לתועלת הינו הטיפול ד"ר גרסון. הוא היה רופא יהודי גרמני שבזמן הנאצים ברח עם משפחתו לאוסטריה ואחר כך לצרפת ולבסוף לארצות הברית. בצרפת פיתח שיטת טיפול ייחודית בשחפת ובשאר מחלות חשוכות מרפא והצליח מאוד. בארצות הברית ההצלחה לטפל בחולי סרטן הגיעה לכך שהסנט בשנות ה-50 המאוחרות היה צריך להחליט אם המחלה תטופל בשיטת גרסון או בהקרנות, שאז החלו להשתמש.

בסופו של דבר הסנט הצביע נגד שיטת גרסון, הרוב היה של 2 קולות, והשיטה הורדה מסדר היום. רופאים שהיו שם כדי לתמוך בהקרנות אמרו ש: " אם מחלקות בית החולים יתמלאו בארגזי ירקות וסירי לחץ , אזי לא יהיה מקום לציוד המשוכלל שרק יצא לשוק, הם, הרופאים ילכו הביתה, וזה יהיה סופה של רפואה המודרנית."

כשתרפיה על שם גרסון מרפאה את המחלה באופן טבעי היא מפעילה את כוחו המופלא של הגוף לרפא את עצמו – ללא תופעות לואי מזיקות. למעלה מ-200 מאמרים בספרות הרפואית המכובדת ואלפי אנשים שנרפאו ממחלותיהם חשוכות המרפא מתעדים את יעילותה של שיטת הטיפול של ד"ר גרסון. השיטה הינה אחת הבודדות בעלת היסטוריה של 60 שנות הצלחה.

השיטה הינה טיפול טבעי עוצמתי המתניע את יכולתה של מערכת החיסונית של הגוף למגר ולרפא סרטן, מחלות פרקים, מחלות לב, אלרגיות, ועוד הרבה מחלות ניוניות אחרות. אחת הסיבות שהשיטה ייחודית כל כך היא טיבעה המקיף. ריבוי מרכיבים תזונתיים הבאים מתוך 13 סוגי פירות טריים ואורגניים הינם בתפריט היומיומי. הם מספקים כמות מוגברת של ויטמינים, מינרלים ואנזימים. חומרים אלה מפרקים בגוף את התאים החולים ושימוש מתוחכם בעירוי המעי הגם בנוזלים שוטף החוצה את הרעלים שנצברו במהלך חייו של החולה בכבד ובמעיים.

במהלך החיים שלנו גופינו מתמלא עם מגוון רעלנים ורעלים המסוגלים לגרום להמון מחלות או לסרטן. חומרים אלה מגיעים לפנים הגוף על ידי האויר שאנחנו נושמים, האוכל שאנחנו אוכלים, התרופות שנקח, או על ידי המים שנשתה. בעולם שכמות החומרים המסרטנים הולכת וגדלה ומספר החולים במחלה גדלים שיטת ריפוי יעילה והמבוססת על ניקוי הגוף הינה הכרח.

למרות הפשטות של השיטה היא דורשת תשומת לב לפרטים ודיוק. למרות שניתן לעשותה באופן עצמאי מומלץ להתחילה באחד המרכזים המורשים.

לשים לב! ל"מכון גרסון" אין מרפאות או מכונים שבהם מתבצע טיפול אבל יש במכון רשימת כתובתם של מכונים מתבצע טיפול וניתן להם רישוי והסמכה לכך.

קצת היסטוריה על התפתחות השיטת תרפיית גרסון

תרפיית גרסון הינה שיטת טיפולל טבעית המשתמשת בכוחות הריפוי של הגוף על מנת לתקן מצבי מחלה של חולים.

ד"ר מקס גרסון הקדים את זמנו כשהתחיל להשתמש בשיטתו – תרפיה בדיאטה – לא היה כל אזכור של טיפול כזה בספרות המקצועית או איך גישה כזו יכולה להביא לריפוי. למרות זאת כיוון שבעזרת שיטה זו ניתן לרפא מחלות כמו שחפת, מחלות לב, ועוד תרפיית גרסון הוכרה כאחת התרומות החשובות לתחום הרפואי. ראה מאמרים של רופאים אחרים ב:

http://cancer-research.net/GersonPubs.html

ד"ר גרסון פרסם בפעם הראשונה ב-1945 מאמרים על ריפוי סרטן בעזרת תזונה ודיאטה, כ- 40 שנה לפני המכון הלאומי לחקר הסרטן NATIONAL CANCER INSTITUTE שפרסם תוכנית ריפוי סרטן בעזרת דיאטה ותזונה.

לפני פטירתו, ב- 1959 בגיל 78, ד"ר גרסון טיפל במאות חולים והמשיך לפתח ולשכלל את השיטה. אחד המטופלים החשובים ביותר של ד" גרסון היה ד"ר אלברט שוויצר, רופא בבית חולים באפריקה, חתן פרס נובל שטופל על ידו כשזה בן 75. אחרי שנרפא חזר לעבודתו וחי עד גיל 90. ד"ר שוויצר כתב על גרסון : "אני רואה בד"ר גרסון אחד הגאונים הבולטים בהיסטורית של הרפואה."

לאחרונה ב-14 למאי 2005 הוכר ד"ר גרסון כחלוץ בתחומו ונרשם על לוח החולצים בתחום הרפואה האורתו-מולקולארית בעיר אוטווה, קנדה. הוא אחד משבעה חלוצים אחרים בתחומים הרפואיים והמדעיים.

מחלות כמו סרטן, דלקת פרקים ומחלות ניוניות אחרות אינן ברשימת המחלות מהן סובלות אוכלוסיות הנחשבות "פרימיטיביות" על ידי התרבות המערבית. אותן אוכלוסיות, כשקיבלו מוצרי מזון של התרבות המערבית, החלו לחלות בהן. עובדה ששיטת גרסון אכן מבוססת על אוכל הקרוב לטבע היא נכונה קבלה ביטוי באמירתו של גרסון: : "השאר צמוד לטבע והחוקים שלו ישמרו עליך".

כיצד עובדת שיטת גרסון

שאיפתה של השיטה הינה לשחזר יכולות הגוף לריפוי עצמי על ידיד הצפתו במרכיבים תזונתיים של כ- 10 קילוגרם פירות וירקות אורגניים ביום. מרביתם בצורה של מיצים, כוס מיץ מדי שעה, 13 פעמים ביום. ירקות מאודים וטריים הם המוצקים שאוכלים. החמצון של הגוף הוא יותר ממוכפל. המחסור בחמצן הוא רק אחד הגורמים שבגללם מתחילות מחלות ניוניות. חילוף החומרים מוגבר על ידי תוספת יוד, אשלגן, וחומרים אחרים ועל ידי מניעת כניסת מתכות כבדות, שומנים, עודפי חלבונים, מלח ורעלנים אחרים.

מחלות ניוניות גורמות להפחתת יכולת פינוי הרעלים מהגוף וזו גורמת כשל כבד וכליות. כדי למנוע זאת שיטת גרסון משתמשת בניקוי מוגבר של רעלים כדי לשקם את הכבד, להפעיל מחדש את החיסון ואת יכולתו הטבעית של הגוף להגנה עצמית – אנזימים, מינרלים ומערך הורמונאלי. עם תזונה מוגברת של מזון רווי ערכים איכותיים, תוספת חמצן, שיפור פינוי רעלים ושיפור חילוף חומרים, הגוף מסוגל לתקן ולמנוע מחלות.

אף טיפול לא יתאים לכל אדם באופן שרירותי. מי שיאמר אחרת לא מודע לעובדות. אדם שאובחן כסובל ממחלה קשה המאיימת על חייו, בחירת הטיפול המתאים יכולה להיות משימה מבלבלת מאוד.

לרופא במערכת הבריאות הרשמית יש תשובות שהן פרי מחקר ותוצאותיו והם אלה שהוא מכיר. אין זה אומר שאין שיטות אחרות. יש כאלה שיציעו את השיטה "היחידה שעובדת" או "המהירה ביותר" או אפילו "הטובה ביותר" , מה שחשוב הוא שמי שמחליט זה "את/אתה" החולה וההחלטה תבוא מהמקום שבו מרגישים שזה הכי הגיוני או הכי טוב לחולה.

רוב הטיפולים קונבנציונאליים או משלימים מתמקדים בטיפול בתסמינים, ה"סימפטומים" ולא במקור או הבסיס של המחלה או הגורם שלה. הסיבה ששיטת גרסון יעילה כל במחלות אלו היא כיוון שמשחזרת את יכולת הגוף ומנגנוניו לרפא עצמו.

למרות שאנחנו מרגישים כי שיטת גרסון הינה מקיפה ביותר אין זה אומר שהיא תרפא כל מחלה או כל חולה.

אזהרה: נא לא להתחיל טיפול בשיטת גרסון לפני עיון מקיף בספר של גב' שרלוט גרסון : HEALING THE GERSON WAY

http://gerson.org/store/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=17

או לחילופין תחת השגחתו של רופא שקיבל הסמכה כבקיא בשיטת גרסון, אם החולה סובל מאחת המחלות הבאות או היה באחד טיפולים הבאים:

 • כימותרפיה
 • סוכרת
 • גרורות במוח
 • נזק כיליתי קשה או כשל
 • יש בגופו גוף זר, קוצב לב, שטל שד, גופי פלטינה כמו לוחות או ברגים

החולה חייב להיות מסוגל לאכול, לשתות, ולהוציא יציאה באופן תקין.

שיטת גרסון לא תינתן לחולים מושטלי איברים.

מכשירים לשחיטת מיצים

סחיטת מיצים הינו אחד התהליכים החשובים בטיפול של גרסון. כדי לקבל תוצאות טובות צריך להצטייד במכשיר מתאים. השיטה בה שוחטים מיצים הינה של שני שלבים: 1-לטחון את הפרי/ירק, 2- שחיטתו על דחיסה. בשיטות השחיטה המקובלות שסכין מתכת מסתובב במהירות קוצץ את התכולה והמיץ נשחט על ידי סיבוב בקיר המכשיר אינה מפיקה את החומרים בכמות ואיכות דרושה.

נא לקראו את ההדרכה על סחיטת מיצים בשני שלבים : GERSON GUIDE TO JUICERS

http://gerson.org/GersonTherapy/juicers.htm

Norwalk juicer, please contact: Gisela Summer at 1-800-405-8423 / 760-436-9684 outside the US.

דיאטת גרסון

דיאטת גרסון מכילה כמות גדולה של ויטמינים, מינרלים, אנזימים, מיקרו חומרים תזונתיים, דלת מלח, ושמן, ועשירה במים ונוזלים.

להלן תוכנית מייצגת:

 • 13 כוסות מיץ ירקות ופירות טריים: גזר עם תפוחי עץ ומיץ עלים ירוקים. כוס מיץ מדי שעה, שהוכן מתוצרת אורגנית.
 • 3 ארוחות צמחוניות של פירות, ירקות, ודגנים אורגניים מלאים. הארוחה מכילה סלט, ירקות מאודים, תפוחי אדמה אפויים, מרק ירקות ומיץ.
 • פירות טריים לנשנוש בכל שעות היום.

תוספים לתזונה

כל התוספים המומלצים בדיאטת גרסון הינם טבעיים ולא תרופות רפואיות.

 • תרכובת אשלגן,
 • לוגול, תוסף המכיל יוד,
 • ויטמין B12 ,
 • הורמון בלוטת תריס מרוכז,
 • אנזימי לבלב,
 • חוקן קפה ו/או תה בבונג.

ניקוי רעלים

חלק חשוב ביותר בתרפיית גרסון היא תהליך הניקוי של הרקמות ושל הדם. משימה זו מושגת על ידי אמצעים שונים אבל במיוחד על ידי חוקן הקפה.

הביסוס המדעי לחוקן קפה מתועד היטב בספרות וניתן לקבלו ממכון גרסון. המטופלים מדווחים כי החוקנים מקלים על הכאבים וממהרים את הריפוי. בתוך הגוף החוקן מזרז ייצור של אנזימים בתוך הכבד, במעי ומגדיל את זרימת מיצי המרה. כל זה הוכח כזרז לתהליך ניקוי מרעלים שנצברו הן מהסביבה והן מטיפולים בתרופות או כימותרפיה.

תהליכים גידולים המתפרקים עקב פעילות של מערכת חיסון א רקמות פגומות שיש צורך לפנותם מוציאות את דרכם החוצה במהירות וללא הפרעה.

אמצעים אחרים לניקוי הינם שמן קיק דרך הפה שגורם ניקוי מיצי המרה. תוספת של אנזימי עיכול מגדילה את יכולת ספיגת המזונות ופינוי הרעלים.

הבנה מלאה של התהליך מצד החולים תועיל להם בהמשך התהליך בבית אחרי עזבו את המרכז הרפואי.

חומרים נוספים מהם אפשר לקבל מידע והדרכה על השיטה או/ו על התהליך:

 • רופאים שהמכון הכשיר,
 • גב' שרלוט גרסון או אנשי צוות בכירים מהמכון,
 • חומר הדרכה על מכונת מיצים והשימוש בה (NORWALK JUICER ),
 • קלטות וידיאו,
 • פגישות אישיות עם רופא שהוכשר על ידי המכון.

אפשר להוריד חוברת הדרכה חינם: http://gerson.org/pdfs/Gerson-Brochure.pdf

Gerson Institute/Cancer Curing Society

P.O. Box 161358, San Diego, CA 92176
Tel (619)-685-5353 | Fax (619)-685-5363
(800) 838-2256 (US and Canada)